KLIMA 1X1 - Hasznos tippek
A klímavásárlás szempontjai – amit érdemes átgondolni:
Ha azon gondolkozik, hogy klímát szeretne otthonába, vagy munkahelyére felszereltetni, ezzel a felsorolással szeretnék segíteni, hogy milyen szempontokat érdemes átgondolnia mielőtt készüléket és felszerelő céget választ. Ha ezeket figyelembe veszi, valószínűleg helyesen fog választani.
Klímatípusok
- Osztott (split, mono, single) klímák:
Két részből (beltéri és kültéri egység) állnak, amelyeket réz csővezetékkel és elektromos kábelekkel kötnek össze. A legtöbb helyen ezt a fajta készüléket telepítik, mert hatékonyság, zaj, esztétikum, megbízhatóság, javíthatóság és választék szempontjából ez a legjobb kivitel.
Bővebben>>
- Multi (duál, triál) split klímák:
Multi készüléknél egy kültéri egységről több (2-5) beltéri egységet látnak el.
Bővebben>>
- Ablak klímák:
Összeépített rendszer, elsősorban ablakba történő beszerelésre alkalmas. Mára már elavult technológia.
A berendezés egy egységet képez, vagy fal-, vagy ablak-nyílásba kell beépíteni. Az ablak klíma általában szellőztető funkcióval is rendelkezik, így alkalmas rossz, vagy füstös levegőjű helyiségek szellőztetésére is. Az előlap része a helyiségbe hideget fúj, a hátsó része pedig a szabadba nyúlik, amiből a termelt hőt a szabadba vezeti. Vastagabb fal esetén a falnyílást szélesedő nyílással kell kiépíteni olyképp, hogy a készülék oldalán lévő szellőzőnyílások a szabadban maradjanak. Behelyezés után a készüléket úgy kell alátámasztani, hogy kifelé minimum 2 %-s lejtése legyen, így a kondenzvíz akadálytalanul át tud folyni a ventilátor alatti tálcába, majd a tálcából pedig a szabadba. A fal (keret) és a készülék közötti rést pedig tömíteni kell. A készülékek hátránya az split (osztott) rendszerekhez képest a bonyolultabb beépíthetőség, kisebb hatékonyság és teljesítmény, nagyobb zaj, mert a kompresszor közel van a belső térhez.
Forgalmazásával és telepítésével nem foglalkozunk!
- Mobil klímák:
A mobil klíma nem igényel hűtőköri szerelést, csak egy csövet kell kivezetnünk az ablakon vagy egy szellőző-nyíláson. Sok hátránnyal bír a split klímákhoz képest.
Ha nincs üzemben, kedvünk szerint szállíthatunk mozgathatunk egyik helyiségből a másikba. Ám a berendezés a helyiségben helyet foglal, és a meleg levegő egy 100-150 mm átmérőjű flexibilis csövön át távozik a szabadba, melyet ki kell vezetni a falon vagy ablakon. A kimeneti nyílás kialakítása bonyolult lehet. A megoldás nem túl hely takarékos. A mobil klímaberendezéshez szükséges egy konnektor. A hűtésnél kivált kondenzvizet egy kis tartályban fogjuk fel amit a működéstől függően folyamatosan üríteni kell. A készülékek a split rendszerű klímákhoz képest hangosak, nem gazdaságosak, nehezen javíthatóak.
Forgalmazásával és telepítésével nem foglalkozunk!
1. Megfelelő teljesítményű készülék a megfelelő helyen
Az alulméretezett, kis teljesítményű készülék nagy melegben nem tud eleget hűteni, soha nem áll le, emiatt többet fogyaszthat, hamarabb meghibásodik.
A túlméretezett teljesítményű készülék indokolatlanul drága, nagyobb helyigényű, nagyobb teljesítményigényű (az elektromos hálózatból), hangosabb lehet, túl nagy légáramokat okozhat a helyiségben (erősen fúj), drágább lehet a felszerelése.
A klímakészülékek általában két részből állnak, egy kültéri és egy beltéri egységből. A beltéri egység elhelyezésekor figyelni kell arra, hogy a készülék ne fújjon senkire közvetlenül hideget, a teljes hűtendő helyiséget átjárja a légáram, esztétikailag ne legyen zavaró, technikailag kivitelezhető legyen (a kültéri egységgel való összekötés, a beltéri egységben a párából lecsapódó cseppvíz elvezetés, elektromos bekötés). A kültéri egység esztétikailag és zaj szempontjából ne legyen zavaró helyen, ne legyen útban, ne legyen messze a beltéri egységtől, javítható (hozzáférhető) legyen.
2. Minőségi készülék – magasabb ár
A drágább készülékekhez hosszabb garanciát vállalnak, amit úgy tehet meg a gyártó, hogy jobb minőségű alkatrészekkel, kidolgozottabb konstrukciókat állít össze. Ezeknek a készülékeknek jobbak lehetnek a paraméterei: elektromos fogyasztás, zajszint, hűtőteljesítmény, több kiegészítő funkció, szebb kivitel. A márkás készülékek szerviz- és alkatrészhálózata is sokkal megbízhatóbb. Egy javíthatatlan készüléket lecserélni igen költséges dolog! Figyelembe kell venni, hogy a klíma készülékek javításakor (garanciális vagy sem) ki fizeti az esetleges le- és felszerelést, szállítást, alkatrészcserét, beüzemelést. Ezek a munkadíjak magasabbak lehetnek a javított alkatrész áránál. Természetesen a javítási idő alatt nem élvezhetjük a készülékünk nyújtotta szolgáltatásokat. A garanciális idő lejárata után sem mindegy, hogy milyen sűrűn fordulnak elő ilyen hibák. Ezeket a szempontokat kell szembeállítani a magasabb árral.
3. Egyszerű és extra szolgáltatású készülékek
Lakosság, kisteljesítményű ipari kategóriákban mára már csak inverteres vérlésű készülékek vannak forgalomban. A régebbi on/off típusú klímák úgy tartanak egy beállított hőmérsékletet a hűtött helyiségben, hogy a készülék maximális teljesítményét (és ezzel együtt a fogyasztását és a zaját) kapcsolják ki-be. Ez volt az olcsóbb és egyszerűbb megoldás. Az inverteres készülékek elektronikusan tudják szabályozni a kompresszor fordulatát és ezzel együtt a teljesítményét. Ezek a klímák gazdaságosabban és halkabban tudnak üzemelni, külső hőmérséklet szempontjából nagyobb a működési tartományuk.
Általánosságban légkondícionálónak (klímának) nevezett készülékek levegő-levegő hőszivattyúk. A levegő-levegő jelenti, hogy a felvett és a leadott energia honnan van és hova kerül leadásra. A készülékekben az elektromos áram csak a hőszivattyús rendszer működtetésére használódik fel (kompresszor, ventillátorok…), a leadott energia a kinti levegőből származik. A mai készülékek képesek fűtő üzemmódban is dolgozni. Ez azt jelenti, hogy a beltéri egység kb. 4-szer több meleget fúj be a klimatizált helyiségbe, mint ha a készülék által elhasznált áramot egy egyszerű hősugárzó (vill.radiátor) fogyasztaná el. Összehasonlítva a gázfűtéssel kb. a kinti mínusz hőmérséklet alatt a gáz-, felette a klímás (hőszivattyús) fűtés a hatékonyabb. Szerencsére magyarországon a fűtési szezon nagyobbik része a 0°C feletti tartományban van, ezért a teljes fűtési szezont tekintve a klímás fűtés a hatékonyabb. Ez még jobb lehet, ha a klímához kedvezményes tarifájú H vagy Geo tarifás áramot igényelnek. A fűtési üzemmód a régi on/off készülékeknél kb. +3, -5 ºC, inverteres készülékeknél -15, -25 °C külső hőmérsékletig használható. A légkondícionálók egy része téliesített, ami azt jelenti, hogy a nagyobb hidegekben is jól működik a berendezés és a kültéri egységben fűtéskor termelődő kondenzvíz folyamatos hosszabb kinti fagyok esetén sem okoz meghibásodásokat a kültéri egységbe fagyva. Lehetséges üzemmód még a párátlanítás, amikor gyenge hűtés mellett a levegő páratartalmát csökkenti a készülék. A készülékek hűtő és fűtő működési hőmérséklet tartománya, fújási erősség (ami a beltéri egység zaját eredményezi) és irány beállítási, valamint WIFI (online) vezérelhetőségi, programozási lehetőségei típusonként változnak.
Drágább készülékek speciális külső kialakításuk mellett különböző minőségű levegőszűrőt is tartalmazhatnak.
4. Megfelelő felszerelő és karbantartó cég
A készülékek forgalmazásához és felszereléséhez megfelelő képesítések és jogosultságok szükségesek, ami hatóságilag ellenőrzött és a gyártók (forgalmazók) által biztosított garanciák érvényesítéséhez szükségesek. A esetleges szakszerűtlen munkavégzésnek rövid és hosszú távú káros következményei lehetnek a készülékre, és a nem képesített szerelő által felszerelt klímára a garancia sem lesz majd érvényesíthető. Ezen kívül fontos a pontos, kulturált, tiszta munkavégzés.
Versenyképes áron dolgozzon a cég - pont, mint Mi! Hívjon minket!